Ателие „Приказен театър” е създадено през 2021 г. като извънкласна дейност в Училище по математика „Питагор”. Три пъти седмично актьорската трупа работи с драматизации на класически детски приказки и пиеси на английски език. По време на заниманията децата се докосват до вълшебния свят на актьора и изследват себе си през различни роли. Сами създават сюжети, реквизит и декори за сцената, на която всеки открива по нещо ново и предизвикателно. Ателие „Приказен театър” на английски език развива творческото мислене на децата, подсилва въображението им, разширява тяхната обща култура, провокира интереса им към художествената литература, прави ги по-убедителни и целеустремени, помага им да работят успешно в група. Освен да възпитава усет към естетичното в театъра, ателието развива и езиковите умения на децата. Мюзикалните адаптации Mary Poppins, Hansel and Gretel, Jack and the Beanstalk, The Shoemaker and the Elves, The Little Red Hen, The Story of Spelling Pie, Cherry-Berry Pie Land са само малка част от поставяните музикални представления през последните години, а с The Wizard of Oz, изигран пред пълната зала в Народен театър “Иван Вазов” в края на миналата учебна година, ателието за пореден път представи вдъхновяващите ни талантливи ученици, този път на най-голямата театрална сцена в България.
Музика
Преподаването на музика в ЧСУ „Питагор“ е част от общия процес за цялостното развитие на учениците. Опознаването на езика на музиката и провокирането на интерес у децата е важна предпоставка за развитието на отношение към културата като цяло.
Музиката развива креативността на учениците и ги кара да усъвършенстват своята емоционална и социална интелигентност. В училището се преподава музика и под формата на вокална група, както и под формата на индивидуално обучение по пиано.
Това обучение отделя учениците от пъстрия алтернативен свят на медийна зависимост и ги успокоява като ги кара да се разграничат от забързаната ритмичност и интензивна звучност на игрите в затворения свят на телефоните и устройствата.
Обучението по музика в група кара учениците да развиват социалните си умения, да стават по-емпатични и съпричастни.
Създава им чувство за толерантност и за общ ритъм на работа в групата. Не без значение е и развитието на гражданските им компетенции и поколенческата им принадлежност.